مکان های پنهان برای گنج ها

در زمان قدیم افراد سکه‎ها و اشیای با ارزش خود را در زیر زمین برای جلوگیری از سرقت پنهان می‌کردند، در بعضی مواقع مرگ این افراد یا فراموش کردن محل دفن آن بر اثر تغییرات جغرافیایی باعث می‌شد که دفینه‎ها در همان زیر خاک باقی بمانند.

به مجموع سکه ها و اشیاء با ارزش که در دوران قدیم زیر زمین دفن شده باشند دفینه می گویند. در زمان قدیم افراد سکه ها و اشیاء با ارزش خود را در زیر زمین پنهان می کردند در بعضی مواقع مرگ این افراد باعث می شد که دفینه ها در همان مکان باقی بمانند. این گنجینه ها ممکن است بعد از زمانی طولانی توسط جویندگان طلا ، باستان‌شناسان، یا توسط افراد معمولی به طور اتفاقی پیدا شوند. دفینه های کشف‌ شده با ارزش توسط جویندگان گنج یا افراد غیرکارشناس معمولا معروف به اشیای «زیرخاکی» است.

باستان شناسان به مجموع سکه ها و اشیای با ارزش که در قدیم زیر زمین دفن شده باشند، دفینه  و در اصطلاح عام به آن گنج می‌گویند.

به عبارت دیگر به اشیاء قیمتی و ارزشمندی مانند طلا و نقره که به منظور محافظت از بلایای طبیعی، جنگ‌ها و دزدان و راهزنان، در جاهایی مانند زیر خاک، داخل دیوارها،در پای درختان، چاه‌ها و قنات‌ها مدفون شده است دفینه یا گنج می‌گویند.

مکان های پنهان برای گنج ها
مکان های پنهان برای گنج ها

این گنجینه‌ها ممکن است بعد از زمانی طولانی توسط جویندگان طلا، باستان‌شناسان، یا افراد معمولی به طور اتفاقی پیدا شوند که در اکثر موارد  ارزش مالی بسیار زیادی دارند و در صورت نداشتن قیمت، از نظر  تاریخی بسیار باارزش هستند.

دفینه‌های کشف‌ شده‎ی نفیس و ارزشمند توسط جویندگان گنج یا انسان‎ها در طول تاریخ، معمولاً معروف به اشیای زیرخاکی هستند. خیلی از  افراد با کنجکاوی درجست‎وجوی این زیر خاکی‌ها، مکان‎های مختلف را می‎گردند. گاهی هم این زیرخاکی‎ها بر حسب اتفاق یا تصادفی پیدا می‎شوند.