روش استفاده و تنظیم از فلزیاب: تنظیمات فلزیاب خارجی و ایرانی هر دستگاه الکترونیکی دارای یک سری تنظیمات و سوییچ های مخصوص به خود جهت آماده سازی برای انجام کار است.

تنظیمات فلزیاب یکی از اصلی ترین اصول اولیه کار با فلزیاب است.شرکت های تولید کننده فلزیاب سعی دارند تا دستگاههایی را تولید کنند که کار با آنها ساده بوده و دارای کمترین تعداد دکمه و سوئیچ باشند تا تازه واردان و اپراتور های فلزیاب بی تجربه بتوانند با آنها کار کنند. اما دستگاههای فلزیاب و گنج یاب نیز آنقدر هوشمند نیستند که همه تنظیمات مخصوص را در بهترین حالت برای کار در انواع محیط کاوش ، خودکار انجام دهند و بهتر است که به صورت دستی این کار انجام شود.

تنظیم فلزیاب به چه شکل است

دستگاههای فلزیاب حرفه ای دارای تنظیماتی هستند که با انجام آنها میتوانید شانس خود را در رسیدن به هدف بیشتر کنید.

بالانس کردن دستگاه با زمین ، تنظیمات مربوط به زمین کاوش و همچنین تنظیمات مربوط به نوع هدفی که به دنبال آن هستید از مهمترین تنظیمات اولیه هستند. در پست های قبلی در مورد آموزش کار با دستگاه فلزیاب ، نحوه بالانس فلزیاب ، عوامل ایجاد اختلال در کار دستگاه فلزیاب ، عوامل موثر در عمق نفوذ دستگاه فلزیاب و تفاوت فلزیاب با طلایاب به صورت مفصل توضیح داده ایم و در ادامه قصد داریم تا نحوه تنظیم دستگاه و شروع به کار با آن را توضیح دهیم.

انواع مختلف تنظیمات فلزیاب

هر دستگاه فلزیاب از قسمت های مختلفی همچون کویل و لوپ ، دسته ، یونیت کنترل اصلی و … تشکیل شده است که توضیحات مربوط به هر قسمت در پست مربوط به خودشان داده شده است. اما در اینجا هدف ما آموزش نحوه انجام تنظیمات فلزیاب مربوط به کنترل یونیت اصلی است. بر روی این واحد معمولا یک نمایشگر با یک سری دکمه و سوئیچ های مختلف وجود دارد که با تغییر دادن در آنها در عملکرد کلی دستگاه تغییر ایجاد میشود. در زیر کاربرد و وظیفه هرکدام از آنها توضیح داده شده است :

دکمه تنظیم حساسیت ( سنس ، Sense )

این ولوم برای تنظیم حساسیت دستگاه به قطعات ریز به کار میرود و هرچه بیشتر باشد عمق نفوذ کمتر ولی حساسیت به قطعات ریز بیشتر میشود. در استفاده از این دکمه باید دقت داشته باشید و هنگامی که به عمق کاوش بیشتری نیاز دارید نباید حساسیت دستگاه را زیاد بالا ببرید. سعی کنید دکمه را تا آنجا بالا ببرید که صدای بوق ممتد شود و سپس برگردانید تا صدای ممتد به تق تق تبدیل شود. این حالت برای شروع مناسب است.

دکمه ترشهولد ( Threshold ، Notching )

از این تنظیم برای جداسازی طلا از سایر فلزات بی ارزش استفاده میشود و در گنج یاب های حرفه ای کاربرد دارد.

همه فلزیاب ها توانایی تشخیص فلزات مختلف را دارند اما گنج یاب ها یا طلایاب ها توانایی تشخیص دادن اینکه فلز هدف طلا است یا نه را نیز دارند.

مفهوم ترشهولد THRESHOLD در اصل به بالاترین حد و سطح مطلوب تنظیمات در شرایط تشخیص فلزات یا طلا به نسبت بازتاب انعکاس سیگنال فلزات یا طلا میباشد و برای ایجاد بهترین شرایط سطح تنظیمات یا استانه صدا نسبت به موقعیت زمین آن منطقه به وضعیت شرایط سرجستجوگر یا کویل یا لوپ یا سنسور مغناطیسی در مدار فلزیاب مغناطیسی میباشد که تعادل در صدا را به سطح منظم برای تشخیص صدا میرساند.

تنظیم فرکانس کارکرد ( FREQ SHIFT )

در دستگاههایی که قابلیت کار با چندین فرکانس مختلف را دارند وجود دارد و میتوانید شدت فرکانس ارسالی به زمین را تنظیم کنید.

این مورد در هنگامی که به دنبال طلا هستید کاربرد دارد. این قابلیت معمولاً در دستگاههای گنج یاب حرفه ای مشاهده می شود.

نقظه زن ( Pinpoint )

با فشار دادن این دکمه فلزیاب از حالت حرکتی ( Motion ) به یک فلزیاب نقطه زن تبدیل می شود و از این قابلیت می توان برای پیدا کردن محل دقیق اشیا دفن شده استفاده کرد.

سرعت بازیابی ( Recovery speed )

این تنظیم معمولاً در دستگاههایی با قیمت بالا یافت می شود و به زمانی اطلاق میشود که یک فلزیاب برای آماده سازی خود پس از شناسایی یا رد کردن یک هدف انجام می دهد. هرچه این مدت زمان کوتاه تر باشد هنگامی که اهداف نزدیک یکدیگر باشند،

دستگاه می تواند مورد بعدی را به درستی تشخیص دهد. با سرعت بازیابی کند خطر آن وجود دارد که یک هدف خوب را از دست بدهد

در حالی که دستگاه در حال آماده سازی است.

کاهش نویز یا خطا ( Noise Cancel )

از این دکمه زمانی استفاده می شود یک فلزیاب دیگر و یا هرگونه وسیله الکترونیکی دیگر در سیگنال کاری دستگاه ما مشکل ایجاد کند،

و با آن تداخل داشته باشد. با فشار دادن این دکمه دستگاه به دنبال کانال هایی می گردد که کمترین تداخل را با سیگنال های اطراف داشته و با انتخاب آنها باعث کاهش تداخل سیگنال و در نتیجه بهبود عملکرد دستگاه می شود.

دکمه های مربوط به بالانس دستگاه (AutoTrac, Trac, Tracking or Ground Balance, Grab)

همانطور که می دانید یکی از مهمترین فاکتورهای تاثیرگذار بر روی حداکثر عمق قابل دسترس در دستگاههای فلزیاب بالانس دستگاه با ناهمواری های سطح زمین است. دستگاههای پیشرفته دارای هر دو حالت بالانس دستی و بالانس اتوماتیک هستند.

یکی از نکاتی که همیشه کاوشگران توصیه می شود بالانس صحیح دستگاه فلزیاب قبل از انجام کاوش می باشد.

ولوم تنظیم صدا ( Volume )

این سوئیچ برای تنظیم صدای اسپیکر داخلی فلزیاب یا صدای هدفون به کار میرود. سعی کنید این صدا را در وضعیتی قرار دهید تا صدای دستگاه را به خوبی بشنوید. ریزترین صداها در دستگاه فلزیاب مهم به شمار میروند و ممکن است ناشی از اشیاء و تکه های ریز باشند و همیشه نباید بی اهمیت انگاشته شوند.

تنظیم فلزیاب

دکمه های خاموش و روشن ( Power On/Off )

کارکرد این دکمه ها مشخص بوده و برای روشن و خاموش کردن دستگاه به کار میروند اما نکته ای که باید مد نظر داشت این است که سعی کنید از روشن و خاموش کردن بی مورد و به تعداد زیاد بپرهیزید.

این دکمه ها بر روی اکثر فلزیاب های امروزی وجود دارند و بر روی برخی مدل های دیگر دکمه های دیگری نظیر نویز کنسل و … نیز وجود دارد

که با مطالعه دفترچه راهنمای فلزیاب مربوطه میتوانید با کاربرد آنها آشنا شده و در زمان مناسب از آنها استفاده کنید. همیشه به یاد داشته باشید که اپراتور نقش بسیار زیادی در رسیدن به هدف دارد و عامل اصلی در گرفتن تصمیمات درست توسط اپراتور ،تنظیمات فلزیاب است.

شرکت راد فلزیاب:

در شرکت راد فلزیاب سعی شده تا بهترین دستگاه های روز جهان با بهترین تکنولوژی، ضمانت نامه معتبر و خدمات پس از فروش  به دست مشتری رسانیده شود،همچنین شرکت راد فلزیاب به شما این اجازه رو میدهد تا قبل از خرید دستگاه مورد پسند خود را تست کرده و در صورت رضایت کامل آن را خریداری کنید،همچنین بعد از خرید از آموزش رایگان این شرکت بهره مند شوید.

شما میتوانید کیفیت وکارایی هر کدام از طلایاب ها را در سایت ما دنبال کرده و خرید مطمئن و ارزان خود را از شرکت راد فلزیاب انجام داده و از آموزشهای رایگان ما بهره مند شوید.

در شرکت راد فلزیاب به شما بهترین دستگاه های بازارهای بین المللی معرفی میشود تا شما را برای یک خرید هوشمندانه  یاری نماید همچنین همکاران ما آماده ی پاسخگویی به شما عزیزان جهت مشاوره و خرید انواع دستگاها بوده تا شما را برای یک خرید مطمئن و ارزان یاری نمایند.

تلفن های تماس: 09122200779